האם הצבא יכול להכריח אותי לשרת כתצפיתנית?

תוכן עניינים
מעוניינים לפרסם כתבה אצלנו באתר ?
אהבתם?
שתפו עם החברים!

תפקיד התצפיתניות עלה לכותרות בנסיבות טרגיות ב-7 באוקטובר והוא נתפס על ידי מועמדות לשירות בטחון כתפקיד מסוכן. רבות מהמתגייסות שאותרו לתפקידי תצפיתנית או נבחרו לתפקיד ביום הגיוס שלהן, סירבו לשיבוץ המקצועי ונאלצו להתמודד עם סנקציות שכללו מאסר צבאי ועוד. אם את חוששת מפני שיבוץ לתפקיד תצפיתנית, יש לנו תשובה בשבילך.

 

הצבא לא יכול להכריח

התשובה הקצרה והחד משמעית לשאלה אם הצבא יכול להכריח חיילת לשרת כתצפיתנית, היא לא. שירות חיילות בצבא ההגנה לישראל מחייב הסכמה ואין אפשרות שיכפו עלייך שירות בתפקיד שאינך מעוניינת למלא. בנוסף, תפקיד התצפיתנית הוא תפקיד משמעותי שדורש אחריות, ערנות ויכולת לנתח מצבים בזמן אמת, והצבא מעוניין לשבץ בו חיילות שירצו בו וישקיעו בו את משאביהן. אם שובצת לתפקיד שבו אינך מעוניינת, כדאי לפנות לעורכת דין מומחית כמו עורך דין צבאי מירי גביש.

 

שיבוץ תפקידים בצה"ל

התשובה הארוכה לשאלה שבכותרת מתחילה בעובדה ששיבוץ חיילות בצה"ל מתבצע על ידי ניתוח של מאפייני המתגייסת, רצונותיה והצרכים המבצעיים והארגוניים של הצבא. המאפיינים של המתגייסות נבחנים בימי המבחנים ובראיונות לתפקידים מסוימים. הכישורים והיכולות של המתגייסת, כפי שהם מתבטאים בציונים משוקללים, והצרכים של הצבא – מובילים את תהליך השיבוץ. לכן בהחלט קורים מקרים שבהם מתגייסת אינה מעוניינת, מסיבה מסוימת, לשרת בתפקיד אליו יועדה.

אישה עברה הכשרה צבאית

חופש הבחירה של חיילים

הזכות של מתגייסת או של חיילת לשרת בתפקיד בו היא מעוניינת, עלולה להיתקל בקשיים משתי סיבות עיקריות: הסיבה הראשונה קשורה לאי התאמה של החיילת לתפקיד מסוים משום שאינה עומדת בתנאי הסף שלו, והשנייה – כאשר יש לצבא סיבה חשובה לשיבוץ. איזה סיבות אלה יכולות להיות? כל דבר מהתאמה מיוחדת של מתגייסת לתפקיד ועד מחסור בחיילות מתאימות ומוכשרות לתפקידים מבצעיים.

 

מה עלול לקרות?

אם צרכי הצבא מכתיבים את שיבוצך לתפקיד תצפיתנית ואת מסרבת לשיבוץ, סביר להניח שהדבר הראשון שיקרה הוא שיחה עם מפקד רלוונטי כדי שתוכלי לקבל את המידע המלא אודות השיבוץ וגם להציג את הסיבות שבגללן את מסרבת לשיבוץ. לאחר מכן, ייתכן בהחלט שתעמדי בפני הליך משפטי צבאי, תיאלצי לשהות במאסר צבאי וייתכן שתשוחררי לחלוטין משירות.

 

מה אני יכולה לעשות?

ישנם מסלולים שונים בהם את יכולה לבחור במצב כזה אבל המסלול הנבון ביותר יהיה פנייה לעורך דין צבאי, לייעוץ והכוונה. עולם המשפט הצבאי שונה ונפרד לגמרי מעולם המשפט האזרחי ולכן יש חשיבות רבה לבחירת עורך או עורכת דין שמתמחים בתחום. ההיכרות של עורך דין צבאי עם המערכת תאפשר לך גם להתמודד עם הליכים משמעתיים וגם לנקוט בצעדים שיוכלו להביא לתוצאה הרצויה מבחינתך, קרי לשיבוץ לתפקיד חלופי.

 

לסיכום

הצבא הוא לא דמוקרטיה ויש בו היררכיה ברורה, ולכן חשוב להקפיד על החוקים והתקנות הצבאיים כדי למקסם את הסיכוי לתוצאה חיובית מבחינתך. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא בעזרת ליווי של מומחה בתחום, כלומר של עורך דין צבאי.

התייעצות עם עורך דין

מאמרים נוספים
שאולי תאהבו